Ми не можемо безпечно купатись у Дніпрі, гарно проводити час на набережних, а після дощу, через затопленість вулиць, пересуваємось ледь не надувними човнами. Ми хочемо це змінити. Тому третю Урбанину — фестиваль міських проектів — вирішили присвятити воді в місті.
Ми визначимо проблеми стану річок та публічних просторів біля води і представимо проекти, розроблені для вирішення цих проблем. Ми покажемо найкращі кейси реконструкцій набережних та водного менеджменту і розкажемо, як та за яких умов їх можна реалізувати в Києві.
На Урбанині всі охочі зможуть отримати корисні знання, а менеджмент міста — якісні проекти для реалізації. Цей фест — точка збору всіх, кому небайдужий Київ.
Гійом Гандуан, архітектор бюро JDS
З відкриттям Harbour Baths центральна набережна Копенгагена Faaborg нарешті стала доступною для купання та відпочинку.
Це новий публічний простір на воді — рекреаційна зона в центрі міста. Він став точкою тяжіння та улюбленим місцем для місцевих жителів та туристів. Гавань створює тісніший зв’язок між містом та морем. Тут можна активно розважатись, купатись в очищеній воді або просто споглядати на Faaborg.
Мета архітекторів полягала в тому, щоб створити простір з «невідомим контентом»: місце, яке люди зможуть адаптувати по-своєму, враховуючи свої потреби.
Максим Головко, архітектор та співзасновник Агентів змін
Ми хочемо заново створити те, що Поділ так давно втратив — набережну, та комфортні Вали, які стануть центром тяжіння району та всього міста.
Ми створимо публічні простори біля води, про які всі мріють: доступні, чисті та активні. Навколо цієї мети ми об'єднали всі зацікавлені сторони: від жителів і людей, які працюють на Подолі, до адміністрації міста, бізнесу та забудовників. Ми розробили концепцію набережної та залучили всі зацікавлені сторони до її реалізації.
В районі Кожум'яцької площі сходяться струмок Киянка, що тече з Воздвиженки, та річка Глибочиця, що спускається з Глибочицької вулиці. В 19 сторіччі їх почали використовувати як стічну канаву і з часом сховали в колектор.
Проте в останні роки міста по всьому світу почали зворотній рух «daylighting» — тобто виведення річок на світло. За останні 20 років до нього долучились близько 200 міст по всьому світу. Один тільки Лондон за 5 років відкрив 17 км своїх річок. Колектор Глибочиці зараз не в найкращому стані.
У проекті реконструкції Валів ми відкрили колектор, щоб дати доступ до річки, яка зараз проходить під бульваром. Додали сходи та пандуси, щоб зробити доступ до річки інклюзивним і доступним для маломобільних людей. При цьому зберегли дерева, які зараз ростуть на бульварі і залишили навколо них достатню кількість грунту для здорового росту. Проект розроблено разом зі студентами курсу Укрбан дизайн у школі Projector.
Юрій Грановський, дослідник та співзасновник Агентів змін
Наша спроба зрозуміти стан справ із Дніпром через призму об'єкту, якого, фактично, немає, — Подільської набережної.
Недостатньо мати чітку візію, куди ми хочемо прийти. Важливо мати комплексне розуміння, де ми знаходимось зараз і чому ми знаходимось саме тут.
На лекції ми дізнаємось:
— Що відбувається з водою в Дніпрі та подільских колекторах, які з ним поєднані.
— Наскільки набережна фізично доступна для містян.
— Публічне життя набережної.
— Мікроклімат: наскільки тут комфортно.
— Чим є набережна та Дніпро для містян
Семен Поламаний, автор проекту
Проект передбачає екологічну реабілітацію ділянки русла р. Либідь зі створенням громадської набережної довжиною близько 900 м та скверу з місцями відпочинку і спортивними майданчиками.
Буде відновлено річкову екосистему та чистоту води за допомогою спеціальної системи очищення, висаджено зелені насадження, влаштовано освітлення.
На лекції ми дізнаємось:
— Why Sustainable city? Why sustainable drainage?
— Місто як губка. Місто, проникне для води.
— Збір, очищенння, інфільтрація та використання дощової води.
— Стала система регулювання дощових стоків для чистих рік, водойм та поповнення запасів підземної питної води.
— Децентралізовані системи дощової каналізації. Біодренажні системи. Їх роль в адаптації міста до зміни клімату.
— Проект з використанням сталої системи дощової каналізації (Київ, студія Zemlia)
— Ревіталізація Либіді, і як це пов'язано зі сталою системою дощової каналізації.
Оксани Удовик, керівниці експериментальних досліджень Лабораторії Інноваційного Розвитку ПРООН
ПРООН поєднує локальні інновації з передовими дослідженнями та підходами до розробки рішень і робить це завдяки глобальному охопленню та зв'язкам. Мета ПРООН — пришвидшити подолання найскладніших соціальних і екологічних проблем людства.
На лекції ми дізнаємось:
— Чим займається Лабораторія Інноваційного Розвитку, ПРООН
— Чому можна навчитися від природи
— Біодизайн
— Біомімікрія
— Природні рішення (NatureBased Solutions)
— Місто як екосистема
Урбанина починалася з вечірок. Ми збирали сотні людей просто для того, щоб поспілкуватись про місто, випити міських коктейлів та потанцювати до ранку під класні хіти. Ми продовжуємо цю традицію та після кожної вечірки влаштовуємо великі тусовки. Цього разу на вечірці виступив гурт Аквавіта.
Коротко про те, як пройшла третя Урбанина, дивіться у відео.