Дослідження Процес
Звіт з досліджень
PDF, 36 МБ
Ми провели дослідження Контрактової площі та Гостиного двору. Метою дослідження було описати територію навколо Гостиного двору, проаналізувати стан будівлі та зрозуміти очікування стейкхолдерів щодо майбутнього будівлі.
Ми проаналізували історію будівлі, зробили її аналіз, щоб зрозуміти, які зміни відбулись в будівлі і який її стан наразі, порахували пішоходів та зібрали різні активності на площі. Також ми поспілкувались з киянами щодо стану Контрактової площі та зафіксували їхні ідеї того, що може бути в Гостиному дворі, а чого там немає бути.
З 1798 року на площі почали проводити Контрактові ярмарки. З їхнім розвитком з'явилась необхідність збудувати на площі більший, двоповерховий Гостиний двір. У 1806 році проєктування будівлі доручили архітектору Луїджі Руску. Проєкт Луїджі Руска був спроєктований у стилі класицизму. Це мав би бути двоповерховий торговельний комплекс у вигляді замкненого прямокутника з внутрішнім службовим подвір'ям, до якого вели шість воріт.
До 1811 року звели фундамент та стіни першого поверху. Утім 9–11 липня трапилась пожежа, яка знищила більшу частину будинків і споруд на Подолі. Гроші з будівництва двору були направлені на ліквідацію наслідків пожежі. Наступного року фінансування Гостиного двору стало стало неможливе через французько-російську війну 1812 року. Тоді перший поверх будинку накрили дахом і лишили його одноповерховим.
У 1828 році почали реконструювати Гостиний двір за проєктом Андрія Меленського. У 1833 році завершили будівельні робити з облаштування карниза, аттика та нового даху з залізним покриттям. У 1843–1854 роках Міська дума здала крамниці Гостиного двору на відкуп і відкупники перебудували фасади, замурували аркові галереї.
1976 році ухвалили рішення щодо знесення старого Гостиного двору та побудови на його місці нового за проєктом Руска. Авторкою досліджень та проєкту стала архітекторка Валентина Шевченко. Обміри та будівництво тривали з 1971 року по 1993 рік.
У 2011 році Гостиний двір виключили з переліку пам'яток. У 2012 році Київрада здала Гостиний двір в оренду ПАТ «Укрреставрації» для реконструкції будівлі під торговий центр. Це спричинило протести, а у подвір'ї з'явилась «Гостина республіка», яка проводила концерти, лекції та інші зустрічі. У 2013 році відбулась пожежа на даху двору через що відселили бібліотеку та інститут реставрації. У тому ж році «Беркут» розігнав протестувальників.
Фотографія Гостиного двору 1860-х років
Метою дослідження стало дослідити наявний стан Контрактової площі та зрозуміти очікування містян щодо оновлення Гостиного двору. Для цього ми порахували потоки пішоходів, замапували активності на площі, провели інтернет-опитування киян та воркшопи з зацікавленими киянами. Опитування поширювали у Фейсбуці. Охопили 1900 респондентів, які поділились своїми ідеями, що має бути в Гостиному дворі та про стан Контрактової площі.
Про цінності Гостиного двору ми проговорили з учасниками фокус-групи. Учасники висловили ідею, що важлива цінність Гостиного в її комунікативній функції. Також учасники висловили думку, що Гостиний двір має бути постійно відкритим і може приймати людей будь-коли. Цей простір має бути для киян і туристів і показувати лише унікальні речі, тому тут не може бути масової чи неякісної торгівлі.
Ми зібрали очікування респондентів щодо майбутнього Гостиного двору через обговорення на фокус-групах та через онлайн-опитування. Респонденти найбільше підтримують ідею створити у Гостиному дворі мультифункціо-нальний простір, де будуть кав'ярні, магазини, музеї, бібліотеки і т.п.. Також кияни підтримують ідею культурного простору, який може поєднати в собі музей, виставковий простір, театр та інші культурні заклади.
В опитуваннях також присутня ідея щодо відсутності тут неякісної торгівлі. Кияни майже одногоголосно не підтримують створення ТРЦ на місці Гостиного двору.
На Контрактовій площі є різні активності: очікування, споживання їжі, культурна активність, слухання музики, випивання алкоголю. Всі вони залежать від часу доби та дня тижня. Більшість активностей зміщені на площу та сквер з пам'ятником Сагайдачному. Хоча в траспортному хабі біля входу у метро завжди є люди, які очікують транспорт, або інших людей.
У сквері біля Сковороди активності переважно є ввечері і її створюють кіоски, в яких люди купують їжу. На самій площі ввечері відбуваються виступи вуличних музикантів.
На вихідні на площі часто проводять різноманітні фестивалі, що частково змінює її активність. На ній з'являється торгівля та різноманітні розваги. Поруч з поворотом на Андріївський узвіз біля закладу «П'яна вишня» люди постійно розпивають алкоголь, там ця активність відсутня лише зранку та обід буднього дня, та зранку вихідного.
Основний пішоходопотік іде від метро Контрактова площа і доходить до перекритої площі, далі люди рухаються до вулиці Сагайдачного. Утім часто вони просто розходяться в різні напрямки площі. Вулиці навколо майже неактивні, утім частина вулиці поруч з «Сільпо» в обідній час буднього дня має інтенсивний пішоходопотік.
Під час реконструкції Гостиний двір кардинально змінили. В межах старого подвір'я з'явився додатковий підвальний поверх, до котрого веде пандус зі сторони Могилянки. Через це рівень внутрішнього двору піднявся до рівня першого поверху. На торцях подвір'я зруйнували оригінальні фасади та додали металеві конструкції для розширення площ другого та третього поверхів.
В деяких місцях прибрали оригінальні галереї з цегляними склепіннями. На чотирьох кутах будівлі знаходились цегляні сходи з арками. Дві з них зруйнували: на розі коло фонтану Самсона, та з продилежного боку, що виходить до РДА.
25 та 26 листопада фахівці різних сфер розробили концепцію розвитку Гостиного двору. Учасники поділились на 4 групи та запропонували можливі функції будівлі на основі світових аналогів та результатів громадського опитування.
Грудень 2021
Над проєктом працюють
Керівник проєкта
Максим Головко
Дослідниця
Анна Кириченко
Архітекторка
Олена Мельник
Менеджер
Максим Вікарчук
Менеджерка
Марина Радинська
Партнер
Архітектор
Іван Палеха