Старокиївська гора

Півтори тисячі років тому Старокиївська гора стала осередком розвитку міста. Багато що змінилось і перед Києвом постали нові виклики: зміни клімату, мобільності та якості життя. Щоб розвиватись далі, місту потрібно стати здоровим, доступним та різноманітним. Старокиївська гора може знову бути осередком змін та прикладом того, куди має розвиватись місто в наступному тисячолітті.

Та щоб знати, куди варто рухатися далі, треба спочатку дізнатися, де ми знаходимося зараз. Щоб зрозуміти, як сьогодні використовується гора, її недоліки та переваги, ми провели найбільше та найдетальніше дослідження міського простору цієї території.

Гора

Радіус гори складає приблизно 1 милю, що дорівнює 1,6 км і якраз відповідає 15-20 хв прогулянці з краю до центру. Загальна площа району дослідження складає 830 га і обмежена вулицями Хрещатик, Сагайдачного, Глибочицькою, Чорновола та Жилянською.

Функція поверхів

Старокиївська гора — є територією змішаної функції. Тут багато магазинів, культурних інституцій, помешканнь та офісів. Хоч загалом площа помешкань трохи більша за площу офісів, однак тут мешкає всього 150 000 людей а от працює близько 350 000.

Висотність та щільність

На відміну від центрів інших європейських столиць, територія гори має низьку щільність забудови. Частково це пов'язано зі значними незабудованими територіями схилів. Однак висотність забудови є нерівномірною і висотні будівлі часто з'являються в кварталах з низькою забудовою.

Вік будівель та пам'ятки

Тут знаходяться найстаріші будівлі Києва та комплекс найцінніших пам'яток. Щоправда лише частина гори має щільну історичну забудову, але й та часто-густо розбавлена будівлями радянського періоду або часів незалежності. Кварталів з суцільною історичною забудовою практично не лишилось.

Вуличні об'єкти та доступність

На території недостаньо ігрових та спортивних майданчиків, навіть якщо вважати, що всі вони пристосовані для використання. У порівнянні з центрами інших міст Європи в нас катастрофічно не вистачає місць для сидіння. Крім того значна кількість територій взагалі закрита для відвідування.

Дерева та озеленення

Лише трохи більше половини озеленення відрито для відвідування, але й воно часто недоступне для використання через крутий рельєф. Дерева на вулицях часто зникають, а на головних площах вони взагалі відсутні. Часто деякі квартали або й цілі вулиці мають лише незначну кількість молодих дерев.

Активність фасадів

Більшість фасадів взовж вулиць є неприємними для того, щоб вздовж них хтось прогулювався. Значна частина — це взагалі глухі паркани. Є лише декілька осередків вздовж основних магістралей та станцій метро, де знаходяться активні та дружні фасади з прозорими вітринами, що привітні для відвідування.

Мобільність

Найбільше автівок проїжджає по основним магістралям. Інші вулиці всередині кварталів мають невисоку інстенсивність руху, однак через низьку пропускну здастність все одно лишаються достатньо завантаженими. При цьому деякі вулиці в центрі гори мають набагато більшу пропускну здатність ніж необхідно.

Сталий транспорт

Майже всі маршрути громадського транспорту рухаються навколо гори і лише тролейбус з Лук'янівки проходить через верхнє місто. Гора є активним діловим районом, однак трамвай, найбільш місткий вид транспорту, до неї не ходить. Не зважаючи на активні велосипедні маршрути, зручна веломережа відсутня.

Травень 2021

Над проєктом працювали

Керівник проєкту
Максим Головко

Агенти змін
Петро Владіміров
Маргарита Гогун
Віталіна Гошовська
Максим Гуменюк
Роман Дима
Анна Кириченко
Марія Коробко
Олександр Щеглов

Студентки ХША

Анна Пилипенко
Катерина Пилипенко

1 курс
Данил Балюк
Світлана Конопльова
Анна Васильєва
Марія Озеран
Маргарита Гогун
Віктор Нікотін
Ольга Добровольська
Олександр Щеглов
Олена Заєць
Юрій Щербак

2 курс
Інна Добровольська
Кирило Барахаєв
Олексій Лапенко
Даша Пирогова
Сергій Олефиренко
Женя Жилінська
Тетяна Тіманова
Ніколай Білик
Антон Мельников

3 курс
Діана Бортник
Інга Візниця
Віталіна Гошовська
Нікіта Зенін
Олексій Ковальов
Дмитро Кононенко
Юрій Линов
Олена Мельник
Анатолій Титарчук
Павло Шатохін

4 курс
Сергій Балог
Діана Бортник
Олег Бурлачук
Діана Даюб
Олександр Калінчук
Олександр Кащавцев
Юрій Линов
Михайло Михальченко
Віталій Мойсеев
Георгій Петренко


Богдан Пилипишин
Сергій Плашенко
Саша Погребенний
Вадим Радченко
Віталій Селик
Сергій Ткаченко
Павло Шатохін
Ілля Царенко